چرا رفع تعهد ارزی باید انجام شود؟

رفع تعهد ارزی یکی از مسائلی است که از سال ۹۷ مطرح شده و براساس آن بخشنامه ها و مصوبه هایی صادر شده است. هدف از این طرح این است تا دولت اطمینان یابد که تمام افراد و شرکت هایی که کار صادرات انجام می دهند ارز آن وارد کشور می شود حال می تواند این ارز به صورت تهاتری باشد یا اینکه اصل ارز وارد کشور شود.

چطور رفع تعهدات ارزی مربوط به سال های مختلف را انجام دهیم؟

طبق جدیدترین بسته سیاستی بازگشت ارز حاصل از صادرات ، شیوه کار به صورت ذیل می باشد:

 • :الف) ایفای تعهدات ارزی حاصل از صادرات سال 1397
 • 1) صادرکنندگانی که نسبت به فروش ریالی کالاهای صادراتی در بازه زمانی 22/01/1397 لغایت 16/05/1397 به عراق و افغانستان اقدام کرده و در موعد مقرر نسبت به ثبت اطلاعات فروش ریالی خود در سامانه جامع تجارت اقدام نکرده‎اند، حداکثر تا 31/03/1400 فرصت دارند تا با ثبت اطلاعات فروش ریالی خود در سامانه جامع تجارت، نسبت به رفع تعهدات ارزی مربوطه اقدام کنند.

  تبصره:

  صادرکنندگانی که نسبت به فروش ریالی کالاهای صادراتی خود به سایر کشورها در بازه زمانی فوق اقدام کرده‌اند، پس از ارائه مستندات به دبیرخانه کمیته اقدام ارزی، در صورت تایید و تعیین مهلت توسط کمیته اقدام ارزی، نسبت به ثبت اطلاعات فروش ریالی خود در سامانه جامع تجارت اقدام و تعهدات ارزی این گروه از صادرکنندگان رفع خواهد شد. در صورت احراز وجود ارز حاصل از صادرات کالا، صادرکنندگان دارای پروانه صادراتی سال ۱۳۹۷ امکان رفع تعهد ارزی مربوطه با رعایت شروط تعیین شده و تایید کمیته اقدام ارزی را به شکل فروش حواله ارزی در سامانه نیما، واردات در مقابل صادرات خود و شرکت‌های هم‌گروه، بازپرداخت بدهی‌های ارزی و فروش ارز در سامانه سنا به شرط ارائه اظهارنامه ورود ارز خواهند داشت. برای این امر ارائه درخواست مکتوب صادرکننده همراه با مستندات مربوطه حداکثر تا ۱۴۰۰.۰۴.۳۱ به کمیته اقدام ارزی مستقر در سازمان توسعه تجارت ضروری است، متعاقبا با تایید کمیته، امکان رفع تعهد با رعایت شروط تعیین شده فراهم خواهد شد.

  شایان ذکر است صادرکنندگان فوق مشمول استفاده از نرخ صفر مالیاتی و استرداد مالیات بر ارزش افزوده نخواهند شد مگر در مواردی که به تشخیص کمیته یاد شده، ناشی از قصور صادرکننده نباشد.

 • ب) ایفای تعهدات ارزی حاصل از صادرات سال‌های ۱۴۰۰-۱۳۹۸
 • صادرکنندگان سال ۱۳۹۸ تا پایان تیرماه ۱۴۰۰ و صادرکنندگان سال ۱۳۹۹ تا پایان شهریور ماه ۱۴۰۰ مهلت خواهند داشت تا با ایفای تعهدات ارزی صادراتی خود از معافیت‌های مربوطه بهره‌مند شوند. این مهلت صرفا برای تعیین تکلیف مالیاتی صادرکنندگان است و ارتباطی به مهلت ایفای تعهدات ارزی صادرکنندگان مندرج در بند (۴) مصوبه ۱۷۷ ستاد هماهنگی اقتصادی ندارد.

  صادرکنندگان سال‌های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ مکلفند ۹۰ درصد ارزش پروانه‌های صادراتی اعلامی توسط گمرک ج.ا.ا را به چرخه اقتصادی برگردانند.

 • :ج) روش‌های برگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی
 • 1)فروش ارز به صورت حواله در سامانه نیما
  2) واردات در مقابل صادرات خود
  3)واگذاری ارز حاصل از صادرات به غیر
  4)بازپرداخت بدهی تسهیلات ارزی دریافتی از شبکه بانکی، صندوق توسعه ملی، حساب ذخیره ارزی و فاینانس
  5)فروش ارز به صورت اسکناس به بانک‌ها و صرافی‌های مجاز با رعایت مقررات مربوطه

 • : سایر موارد
 • •با توجه به سهمیه واردات تعیین شده برای پیله‌وران و تعاونی‌های مرزنشین، واردات انجام شده مذکور تا سقف تعیین شده وفق فهرست اعلامی وزارت صمت، به عنوان رفع تعهد ارزی مورد پذیرش قرار می‌گیرد، مازاد صادرات انجام شده نسبت به سقف یادشده، مشمول رفع تعهد ارزی صادراتی می‌باشد.

  • صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی با تایید وزارت صنعت، معدن و تجارت (کمیته ماده ۱۹) و سایر اشخاص صرفاً پس از احراز اهلیت، اعتبارسنجی و در سقف تعیین شده توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت در سامانه جامع تجارت، امکان عرضه ارز در سامانه نیما را خواهند داشت.

  • صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی مورد تایید سازمان برنامه و بودجه کشور، مکلف به بازگشت ۱۰ درصد مبلغ کل قرارداد براساس صورت وضعیت (مورد تایید کارفرما و کمیته ماده ۱۹) مطابق بسته می‌باشند.

  • کالاهایی که برای آزمون به خارج از کشور صادر و برگشت داده نمی‌شوند و یا کالاهایی که به منظور عرضه در نمایشگاه‌های خارجی ارسال می‌شوند با تایید وزارت صمت و بر اساس اطلاعات دریافتی از گمرک ج.ا.ا، مشمول ایفای تعهدات ارزی صادراتی نمی‌باشند.

  • در صورت عدم برگشت ارز حاصل از صادرات در مهلت‌های مقرر، عدم ارائه خدمات توسط دستگاه‌های دولتی به شرح مندرج در بسته سیاستی اعمال خواهد شد.

اگر رفع تعهد ارزی انجام ندهیم، چه اتفاقی خواهد افتاد؟

مجازات صادرکنندگانی که رفع تعهد خود را انجام نداده اند:

• تعلیق کارت بازرگانی
• عدم امکان واردات
• عدم اجازه ترخیص کالا از گمرکات

• عدم اعمال معافیت‌های مالیاتی صادرات
• بستن مسیرهای تسهیلات
• عدم استرداد مالیات ارزش افزوده

• عدم اعطای مشوق‌های صادراتی
• معرفی صادرکنندگان متخلف به قوه‌قضائیه

این موارد از مهم‌ترین سیاست‌های تنبیهی برای عدم رفع تعهد ارزی صادرکنندگان بوده است که به تناوب و بسته به میزان ارز صادراتی که به چرخه اقتصادی بازنگشته در دستور کار سیاست‌گذار قرار گرفته است.

تیم بازرگانی مکیال تجارت آماده راهنمایی و کمک به شما صادرکنندگان محترم در هر بخش از عملیات رفع تعهدتان به شیوه های مختلف میباشد. تلاش ما اینست با منصفانه ترین نرخ جهت رفع تعهدات ارزی صادرکنندگان محترم، در کنارشان باشیم.

در کدام یکی از موارد ذیل نیاز به بلوکه کردن سپرده نزد بانک عامل نیاز نیست؟
1) نوع عملیات ارزی بانکی ( تامین ارز از محل صادرات )
2) نوع عملیات ارزی بانکی ( تامین ارز از حساب ارزی وارد کننده )
3) نوع عملیات ارزی بدون انتقال ارز

در سه مورد سپرده رو باید انجام بدین مورد اول اگر قرارداد با واحد تولیدی داشته باشید ۱۵ % و در بقیه موارد ۳۵%

تکلیف شرکتهایی که صادرات به عراق و افغانستان دارند و ریال دریافت میکنند، در رفع تعهدات ارزی چیست؟
صادرات ریالی در حال حاضر مفهوم ندارد و بانک مرکزی نمیپذیرد که کالایی از کشور خارج و در ازای آن ریال دریافت شود زیرا معنای صادرات ارزآوری است. البته از 21 فروردین 97 تا 16 مرداد همان سال با مصوبه هیات دولت صادرکنندگان اجازه داشتند به این دو کشور صادرات ریالی داشته باشند اما آن دستور فقط برای همان مقطع بود و میبینیم که صادرکنندگان بعد از مرداد 97 و حتی پارسال و هم اکنون هم اظهار میکنند صادرات ما به ریال بوده است. متاسفانه باید بگوییم امکان چانه زنی با بانک مرکزی در این زمینه وجود ندارد؛ بانک مرکزی میگوید اگر ریال دریافت کرده اید، صادرکننده نیستند و فقط برای کسانیکه در آن مقطع 4 ماهه ریال گرفتند و اطلاعات خود را ثبت نکردند، در تلاش هستیم که سامانه بازگشایی و مشکل آنان برطرف گردد و بعد از آن تاریخ امکان ثبت صادرات ریالی نیست و صادرکنندگان مجبورند که ارز را به چرخه بازگردانند. نکته دیگر اینکه، برخی از افرادی که صادرات ریالی داشته اند امروز برای رفع تعهد خود متاسفانه نسبت به خرید ارز اقدام میکنند اما اینکار به اقتصاد ضربه میزند.

نحوه کار با سامانه نیما برای صادرکننده چگونه است؟
باید به صرافی مراجعه کنیم؟ چه صرافیهایی مورد تایید است؟
اگر صادرکنندگان برای رفع تعهد ارزی جامانده از سالهای 97 و 98 هستند، باید به صرافی مراجعه کنند؛ 25 صرافی بانکی برای این منظور تعریف شده است که دسترسی به سامانه نیما و سنا دارند و صادرکننده میتواند از این طریق ایفای تعهدات را انجام دهد. ضمن اینکه، صرافی باید گزینه صادراتی بودن ارز را اعمال کند و در انتهای رسیدی که به صادرکننده میدهد، این موضوع تایید شده باشد تا مشکلی برای ایفاکنندگان تعهد ارزی ایجاد نگردد.
کارت یکی از بازرگانان تعلیق شده است و با وجود ایفای تعهد و تایید اصالت گواهی از سوی سازمان صمت، امکان رفع تعلیق برای او تا زمانی که سازمان توسعه تجارت تایید نکند، وجود ندارد. این افراد چه باید بکنند؟
اگر ایفای تعهد در تیرماه انجام شده باشد، حتی اگر رسید صرافی از سوی سازمان صمت تایید شده باشد، چون تعهدات ارزی نسبت به ماه قبل تغییر کرده است، اطلاعات مرداد یا شهریور برای رفع تعهد باید جداگانه استعلام شود. رسیدهای صرافی نیز حتما باید موضوع ارز حاصل از صادرات را لحاظ کرده باشد و سازمان صمت باید این رسیدها را دریافت و به ما منعکس نماید تا همان روز استعلام را از بانک مرکزی انجام دهیم تا مشکلی پیش نیاید. متاسفانه بانک مرکزی به خاطر دغدغه های فراوانش، به استعلامها کمی با تاخیر پاسخ میدهد اما طی صحبتی که در این هفته داشتیم، مقرر شد استعلام تعهدات ارزی مرداد ماه را تا هفته آینده پاسخ دهند؛ در این فاصله هر فهرستی به طور روزانه به دستمان برسد، استعلام میکنیم تا رفع تعلیق کارت بازرگانی صورت گیرد.
به عنوان یک صادرکننده چگونه دریابم که چقدر رفع تعهد ارزی کرده ام و چقدر بدهی دارم؟ یکی از راههای رفع تعهد ارزی این بود که بخشی از ارز به واردکننده دیگری واگذار شود و حال، معلوم نیست چقدر تعهد انجام شده و چقدر باقیمانده است؟
خوشبختانه طی اطلاعات واصله ماه جاری، صادرات سال 97 و 98 صادرکنندگان به ما اعلام شد؛ در سال 97 ، 80 درصد صادرات مشمول تعهد ارزی و در سال 98 کل صادرات مشمول بخشنامه بود؛ بنابراین با یک محاسبه ساده میتوان تعهد صادرکنندگان را به دست آورد. افراد باید 20 درصد از ارز حاصل از صادرات خود در سال 97 را برای محاسبه تعهد آن سال کم کنند و برای سال 98 همه صادرات را درنظر بگیرند. اما محاسبه بانک مرکزی متفاوت است و آن را تجمعی در نظر میگیرد. از طرفی، سازمان امور مالیاتی حساب 97 را جدا میکند و دیگر حسابرسی نمیکند و به خاطر همین تفاوت ممکن است صادرکننده کمی سردرگم شود. بر همین اساس، ما طی مکاتبه ای از بانک مرکزی درخواست کردیم که دستور دهد حسابرسی مالیاتی سال 97 بار دیگر بعد از رفع تعهد ارزی صادرکنندگان محاسبه گردد. پس از آن، اطلاعات استان خراسان رضوی را در اختیار سازمان صمت قرار میدهیم تا بدانید تعهد هر فرد چقدر است و چقدر پرداخت کرده و چقدر بدهی دارد.

آیا صادرکنندگان زعفران در سال 98 به دلیل صادرات محصولات کشاورزی، نیازی به رفع تعهد ارزی ندارند؟
هیچ محصولی بی نیاز از رفع تعهد ارزی نیست؛ یکی از بندهای قانونی این است که حسابرسی مالیاتی صادرات کشاورزی نباید منوط به رفع تعهد ارزی باشد؛ این بدان معناست که این صادرکنندگان برای محاسبه مالیات بی نیاز از ایفای تعهدات ارزی هستند نه اینکه مشمول عدم بازگشت ارز شوند.
رفع تعهد گروهی از صادرکنندگان از طریق پرداخت ارز به گروهی از واردکنندگان و نحوه عمل در این زمینه چگونه است؟
واردکنندگانی که خود تولیدکننده هستند، طبق بخشنامه سال 99 اجازه دارند 30 درصد ارز صادراتی شان را برای واردات خود استفاده کنند و برای شرکتهای دارویی که وارداتشان بیش از 30 درصد ارز نیاز دارد هم راهکاری پیش بینی شده است؛ صنفهایی که بیش از 30 درصد نیاز ارزی دارند میتوانند از گروههای دیگر که نیاز کمتری دارند، استفاده کنند تا ارز مورد نیازشان تامین شود؛ این فرایند قرار شد با دخالت وزارت صمت انجام شود و کارگروه خاصی در سازمان توسعه تجارت برای پیگیری این موضوع ایجاد شده است. شما میتوانید درخواست خود را اعلام کنید و سازمان صمت استان در صورت تایید، آن را به ما منعکس نماید تا ما نیز موضوع را به کارگروه منعکس کنیم. این کارگروه، گروههای صادرکننده و وارد کننده را برای مبادله ارز به هم معرفی میکند و این اتفاق مورد تایید بانک مرکزی هم خواهد بود.
آیا یک واحد تولیدی صنفی میتواند 30 درصد ارز صادراتی اش را برای واردات مواد اولیه خود استفاده کند؟
صادرکننده ای که تولیدکننده باشد اگر تولیدکننده محسوب شود امکان اینکار را دارد؛ اگر تولیدکننده هستید و اطلاعاتتان به عنوان واحد غیرتولیدی ثبت شده، باید به سازمان صمت مراجعه کرده و راهنمایی بگیرید که چطور میتوان اطلاعات را اصلاح نمود و یا اعتراض خود را ثبت کرد.
با توجه به اینکه از هر کشور بیش از 5هزار دلار ارز نمیتوان خارج کرد، چطور میتوان ایفای تعهد داشت؟
دشتدار گفت: خروج ارز به طور نقدی به ندرت انجام میشود و نقل و انتقال باید از طریق صرافی آن کشور صورت گیرد. بانک مرکزی اعلام کرده هر کشوری دسترسی به صرافی ندارد و یا صادرکننده نمیتواند به صرافی اعتماد کند، درخواست نماید تا لیست صرافی های مورد اعتماد ارائه گردد.>br>

آیا سهمیه سوختی که توسط مرزنشینان صادر شده، ملزم به ایفای تعهد ارزی است؟
کل ترکیبات و کالاهای نفتی مشمول ایفای تعهدند.
آیا صادرت خدمات فنی و مهندسی در سال 99 و سالهای قبل نیازی به رفع تعهد ارزی ندارد؟
بحث صادرات خدمات فنی و مهندسی در بودجه 99 هم اشاره شده است؛ صادرات این بخش برای پرداخت مالیات نیاز به رفع تعهد ارزی ندارند اما این گروه هم مشمول ایفای تعهدات ارزی اند و امسال قطعا اعمال میشود.
آیا پرداخت ارز به صورت نقدی فقط به صرافیها امکان پذیر است یا میتوان آن را به بانک هم ارائه داد؟
بانکها هم به سامانه سنا دسترسی دارند و میتوانند اینکار را انجام دهند.
ایفای تعهد بازگشت ارز به عهده مدیرعامل است یا برعهده شرکت؟
دشتدار پاسخ داد: این کار بر عهده دارنده کارت بازرگانی است و کارت بازرگانی به نام مدیرعامل صادر میشود.

درخواست مشاوره و دریافت خدمات رفع تعهد ارزی

خواهشمند است جهت کسب اطلاعات بیشتر و برآورد هزینه و همچنین تماس کارشناسان ما با شما فرم زیر راتکمیل نمایید.