کشورهای دارای اولویت برای صادرات محصولات ایرانی


چین و در ابتدا کشورهای خاورمیانه که ۱۷ کشور هستند و اطراف ما جمع شده‌اند اولویت دارند. در حقیقت کشورهای عربی اکثراً مصرف کننده هستند آنها خط تولید هایی برای محصولاتشان ندارد و کشورهای راحت طلبی هستند.

این سرزمین ها در حوزه کشاورزی خوب پیش رفتند برای مثال کشور سوریه زیتون صادر می‌کند کشورهای عربی به استراحت طلبی که دارند ذاتاً در کار تولید وارد نمی شوند با توجه به اینکه متاسفانه یا خوشبختانه ارزش پول ما ارزش خیلی پایینی دارند .

اولویت اول در بازار هدف صادرات

آنها ترجیح می‌دهند از ایران خرید کنند کشورهای ترکیه عراق چین روسیه هند امارات متحده عربی ترکمنستان قزاقستان پاکستان عمان افغانستان آذربایجان اندونزی کویت کره جنوبی مصر قطر مالزی آفریقای جنوبی عربستان سعودی ارمنستان تاجیکستان لبنان و ازبکستان نیجریه تون اونس قرقیزستان بلاروس الجزایر بنگلادش ژاپن سوریه کنیا بحرین سریلانکا سودان تانزانیا و اوکراین و لیبی دارای اولویت یک در بازارهای هدف صادراتی ایران قرار گرفتند.

اولویت دوم در بازار هدف صادرات

اولویت دوم کشورهایی کشورهای حوزه سیاسی هستند که از اتحاد جماهیر شوروی تفکیک شده و برای واردات سر زمین های مستعد هستند.

وضعیت کشورهای آسیایی است این است که اکثراً جزو کشورهای توریستی محسوب شده و مصرف کنند این کشورها به دلیل مشغله هایی که در بحث توریسم گردشگری دارند ترجیح می‌دهند خط تولید نداشته و در حوزه تولید محصول تمرکز نکند کشورهای آسیایی است .

بیشتر سعی می‌کنند واردات انجام دهند در این صورت شما نیز می توانید با این کشورها کار کنید همچنین ویتنام، ونزولا برزیل، فیلیپین، کوبا، تایلند، هنگ کنگ، سنگاپور، بوسنی و هرزگوین، بلغارستان، صربستان، کرواسی، مجارستان، یونان، استرالیا و قبله قبرس نیز در کشور فهرست کشورهای و مناطق دارای اولویت ۲ در بازارهای هدف صادراتی ایران جای گرفتند و سه کشور مجزا که شامل افغانستان پاکستان و هند هست تقریبا از جمله کشورهای با اولویت بالا جهت صادرات محصولات ایرانی به حساب می آیندهند به عنوان دومین کشور پرجمعیت جهان مصرف بسیار بالایی دارد.

 کشور هند به دلیل اینکه اکثریت مسلمانان را در خود جای داده بزرگترین وارد کننده خرما به حساب می‌آید آنها محصولات خیلی زیادی از جمله صنعتی غذایی و کشاورزی را مصرف کرده و ما می‌توانیم با آنها کار کنید افغانستان و پاکستان نیز در نزدیکی ما هستند آنها با زبان ما آشنا بوده و ما می‌توانیم با آنها ارتباط بگیریم.

از آنجا که هر محصولی آنالیز خودش را دارد ما می‌توانیم از همان ابتدا هم وارد کشورهای اروپایی و آمریکایی شویم از مجموع ۵۷ کشور و منطقه دارای اولویت صادراتی ۳۳ کشور و منطقه آسیای ۱۰ کشور آفریقایی در کشور اروپایی سه کشور آمریکایی و نیز یک کشور مربوط به قاره اقیانوسیه هستند.

جالب است بدانید که در طی سالهای اخیر کشورهای عراق، چین، امارات، افغانستان، هند، ترکیه، کره جنوبی، ترکمنستان، پاکستان و آذربایجان به ترتیب ده بازار بزرگ صادراتی ایران بودند.

نکته قابل توجه این است که در بین بازارهای اولویت صادراتی ایران در طی سالهای اخیر نام کشورهایی مانند آلمان، تایوان، ایتالیا، اسپانیا، مکزیک، گرجستان، برمه، هلند، بلژیک، انگلستان و فرانسه به چشم نمی‌خورد،  کشورهایی در سال‌های گذشته حدود ۵۰ بازار نخست صادراتی ایران بودند.