فرصت ویژه برای گسترش بازار محصولات شما

مرکز تجاری و بازاریابی  محصولات و خدمات ایرانی در افغانستان

 

مرکز بازرگانی مکیال تجارت همواره درتلاش بوده است خدمات جامع بازرگانی و راهکارهای هوشمندانه و نوین سرمایه گذاری را در سریع ترین زمان ممکن و با مناسب ترین هزینه ارائه نماید. در همین راستا در نظر داریم در این مرکز، بامعرفی و ارائه نمونه خدمات و  محصولات شما در کشور افغانستان، جهت جذب  مشتریان  بالقوه خارجی اقدام کنیم.

چرا صادرات به افغانستان؟

کشور افغانستان، پس از سپری کردن دوران جنگ، در آغاز راه توسعه است. این کشور با بهره‌گیری از تجربیات کشورهای موفق منطقه و با تکیه بر جمعیت بسیار جوان خود، می‌کوشد به سرعت پله‌های ترقی را طی کرده و رشد و توسعه و رفاه را برای مردم خود به ارمغان بیاورد. در چنین شرایطی، بسیاری از کارشناسان معتقدند زمان افزایش قابل توجه مبادلات تجاری میان ایران و افغانستان فرا رسیده و مقامات دو کشور نیز تاکید زیادی بر این موضوع داشته‌اند.

با مهیا شدن زیرساخت‌های ارتباطی، جذب سرمایه و نیاز به دریافت خدمات این فرصت برای شما فراهم است تا:

 

 • الف- شناخت درستی از نیازها و علایق در بازار بزرگ ۳۶ میلیون نفری افغانستان پیدا کنید.
 • ب- برای حضور در بازار این کشور، شرکای تجاری مناسب داخلی و بین‌المللی پیدا کنید.
 • پ- توانمندی‌ها و محصولات و خدمات خود را از نزدیک برای مردم افغانستان نمایش دهید.
 • ت- فرصت‌های جدید سرمایه‌گذاری بیابید.

اهداف و وظایف :

توسعه تجارت خارجی،  بازاریابی تبلیغ و گسترش بازارهای جهانی کالا و خدمات صادراتی کشور، فراهم آوردن موجبات توسعه بنگاه‌های تجاری و افزایش توانمندی آنها  به  منظور توسعه صادرات غیر نفتی و بهبود تراز  بازرگانی،  اطلاع‌رسانی تجاری  و انجام اقدامات لازم به منظور روان‌سازی حذف تشریفات زائد تجاری و همچنین تهیه و تنظیم قوانین و مقررات مناسب برای فعالیت های تجاری و توسعه همکاری‌های دوجانبه چندجانبه و منطقه‌ای با سایر کشورها و نیز ارائه تسهیلات و کمک برای توسعه صادرات و ارتقای کیفی کالاها و خدمات با توجه به مزیت های رقابتی کشور

مزیت های حضور در افغانستان

دسترسی مناسب به بازار:

یکی از شرکای تجاری و استراتژیک هر کشوری همسایگان آن است. وجود بیش از ۹۰۰ کیلومتر مرز زمینی مشترک، امکان حمل گسترده و زمینه کالا را فراهم آورده است. علاوه بر این برقراری امکان ترانزیت بار با ریل از طریق استان سیستان و بلوچستان و مشهد در دستور کار قرار دارد.

ارزش مجموعی معادن افغانستان ۱۱۳۱٫۸۴۰ میلیارد دلار بوده که می‌تواند ازین مدرک سالانه مبلغ ۳–۵ میلیارد دلار عواید بدست آرند. طوری‌که معلوم گردید مصارف سالانه دولت افغانستان ۶٫۹ میلیارد دلار آمریکائی در یک سال می‌باشد.

افغانستان می تواند بازار هدف خوبی برای کالاهای ایرانی باشد به این دلیل که افغانستان تقریبا، ٩۶ درصد واردات دارد و تنها ۴درصد صادرات  دارد. این نشان می دهد که افغانستان یک کشور مصرفی و وارداتی است.

براساس آمارهای سازمان تجارت جهانی (WTO) در سال 2018 افغانستان بیشترین واردات کالا را از کشورمان ایران داشته که نشان از فرصت طلایی برای تجار کشورمان دارد.

 

بازار ۵ میلیارد دلاری افغانستان برای ایران

به گفته : مدیرکل دفتر بازرگانی کشورهای آسیا و اقیانوسیه سازمان توسعه تجارت، اکنون بازار واردات کشور افغانستان حدود ۷.۵ میلیارد دلار است که از این رقم حدود ۲.۵ میلیون دلار آن سهم ایران می‌شود. به عبارت دیگر ۳۰ درصد از کالاهای وارداتی این کشور از ایران تامین می‌شود. اما در ارتباط با صادرات ایران به افغانستان رئیس میز افغانستان در سازمان توسعه تجارت نیز به این نکته توجه دارد که در این بازار تنها رقیب جدی ایران، پاکستان است که به اندازه ایران در بازار این کشور سهم دارد.

 محمدمهدی جوانمرد قصاب – رئیس میز عراق در سازمان توسعه تجارت – معتقد است با وجود نزدیکی فرهنگی، جغرافیایی، زبانی و دیگر مشترکات ایران و افغانستان لازم است به این بازار توجه بیشتری صورت بگیرد.

به گفته او، در سال ۱۳۹۱ از حدود یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار از واردات افغانستان به ایران اختصاص داشته که این رقم اکنون به حدود ۲.۵ میلیارد دلار ر سیده است و پیش‌بینی می ‌شود با توجه به ظرفیت‌های موجود این رقم قابلیت آن را دارد که تا پنج میلیارد دلار افزایش پیدا کند.

برای مشاهده مقاله آنچه باید از ویژگی های جمعیتی و اقتصادی افغانستان بدانیم کلیک کنید

گروه کالایی های مناسب برای صادرات به کشور افغانستان

لازم به ذکر است که (به تصدیق مشاورین غربی) دستگاهها و تجهیزات غربی که با فناوری پیشرفته ساخته می شود، به علت گرانی و نگهداری سخت و پرهزینه در افغانستان با فروش خوبی مواجه نخواهند شد. خدمات پس از فروش این تجهیزات، هزینه ای بسیار گزاف دارد (خرید قطعات یدکی، اعزام کارشناس، هزینه رفت و آمد و اقامت مترجم (به عنوان مثال یک مترجم محلی تحصیل کرده و مسلّط به زبان انگلیسی برای غربی ها ماهانه حدود ۱۰۰۰ دلار هزینه دارد) و مبلغی نیز به عنوان هزینه های پیش بینی نشده برای کشوری مانند افغانستان، سرسام آور بوده و به هیچ وجه از عهده تامین هزینه های آن برنخواهد آمد. افغانها ترجیح میدهند که بسیاری از این کالاها و خدمات را با قیمت ارزانتر (هر چند با فناوری نه چندان پیشرفته) از کشورهای ایران و پاکستان دریافت کنند. نزدیکی مسیر، اشتراکات فرهنگی-زبانی و وجود فناوری متناسب با نیاز افغانها از جمله مزیتهائی است که تجّار ما می‌توانند در ارائه خدمات خود و صرفه جوئی در وقت و هزینه‌های اضافی، از آن بهره‌مند شوند.

در فرصت پیش رو شرکت ها بدون نیاز به راه اندازی دفاتر و با تقلیل هزینه های متفرقه، کلیه امور تجاری خود را در همکاری  با ما به طور تخصصی به انجام رسانده و نقش نظارتی را ایفا خواهند کرد و گزارش روند انجام کار و اطلاعات بازدیدکنندگان را در مدت زمان برپایی نمایشگاه دریافت خواهند کرد.

 • هدف اصلی شرکت در این نمایشگاه‌، ارتباط برقرار کردن رودررو و معرفی حضوری محصولات به مصرف‌کننده‌ها و تأمین‌کننده‌هاست   که توسط نمایندگان ما انجام می شود. شما با در اختیار داشتن یک فضای مناسب، در نظر گرفتن چند هدیه‌ی تبلیغاتی خلاقانه ، ارائه نمونه محصولات و خدمات، کاتالوگ ها و بروشور های محصولات،  می‌توانید نام شرکت خود را به خوبی در ذهن بازدیدکنندگان و دیگر شرکت‌کنندگان ثبت کنید. 

خدمات قابل ارائه به شرکت کنندگان:

 • امکان نمایش فیزیکی محصولات

 • ارائه کاتالوگ  بروشور شرکت

 • خدمات نقل و انتقال ارز

 • خدمات لجستیک و حمل و نقل

 • خدمات گمرکی در ایران و افغانستان

 • خدمات انبارداری جهت فروش محصولات

 • ارائه نمونه محصولات به خریداران احتمالی

 • دعوت از تجار محل جهت بازدید از محصولات

 • ارائه گزارش از بازدیدکنندگان به همراه اطلاعات تماس

 • هماهنگی جلسات حضوری B2B  با خریداران بالقوه کابل

 • ارائه اتاق جلسات و برگزاری کنفرانس تصویری آنلاین با خریداران

 • ارائه  خدمات مشاوره رایگان در کلیه حوزه های صادرات به افغانستان

 • ارسال اطلاعیه های رویدادهای تجاری، نمایشگاه ها و همایش های افغانستان برای شما

 • معرفی شوروم و محصولات ارائه شده در رسانه های اجتماعی و وب سایت های محلی افغانستان

 • امکان معرفی مرکز تجاری به خریداران خود جهت مشاوره نمونه محصولات و برگزاری جلسات عقد قرارداد

 • امکان معرفی مرکز تجاری به عنوان دفتر و یا نمایندگی شما به شرکت های افغانستان جهت اعتمادسازی

 • معرفی محصولات شما به خریداران افغانستانی و هیات های تجاری بازدیدکننده توسط کارشناسان فروش و صادرات

 • ارائه فضای اختصاصی به هر شرکت جهت قراردادن میز، استند، بنر و یا غرفه آرایی جهت نمایش بهتر نمونه محصولات

 • دعوت از تجار و بازرگانان به ایران جهت بازدید از کارخانه و یا نشست B2B بصورت اختصاصی و هدفمند

برای اطلاع از شرایط قرارداد، نحوه ثبت نام و اطلاعات تکمیلی ، موارد خواسته شده را تکمیل نمایید.

 

شرایط قرارداد