تاثیر حضور در نمایشگاه ها بر صادرات

امروزه برگزاری نمایشگاه های بین المللی، ابزاری قدرتمند و کارآمد در جهت توسعه صادرات و مراودات تجاری کشورها  محسوب میشود تا با تمرکزشان بر روی کالاهایی که دارای مزیت  نسبی بالایی هستند و همچنین کشورهای هدف بتوانند  از آن به طور موثری استفاده و بهره برداری کند.

حضور در نمایشگاه‌ها،  یکی از مهم‌ترین ابزارهای بازاریابی و شناخت بازارهای جدید و ارزیابی بازارهای موجود و همچنین نوعی خودارزیابی از وضعیت حضور هر مجموعه در بازارهای داخلی و خارجی محسوب میشه و نمایشگاه در واقع مرکزی برای تبادل اطلاعات و دست یافتن به پدیده های جدید علم و صنعت و همچنین  انتقال فناوری است.

ایجاد شناخت صحیح از فرهنگ مصرفی دیگر کشورها، نیازها، ذائقه و نیازهای  مشتریان کشورهای هدف از جمله دستاوردهای مثبت هر نمایشگاه بین المللی می باشد که لازم است شرکت‌کنندگان با درایت خود و همچنین فرصت سنجی  بتوانند در این نمایشگاه ها استفاده و بهره برداری حداکثری را داشته باشند.

برپایی نمایشگاه‌ها در اکثر کشورهای دنیا با هدف توسعه صادرات و تسخیر بازارهای جهانی صورت می‌گیرد.  همچنان که کشورهایی مثل آمریکا، چین،  آلمان، ایتالیا، فرانسه،  اسپانیا،  هلند ، برزیل و چند  کشور دیگر میشود گفت پیشتازان برگزاری نمایشگاه های بین المللی به شمار می آیند.

نمایشگاه ابزار بسیار مهمی برای

نمایش تولیدات به مصرف کننده های داخلی و خارجی

ارائه راهکارهای مناسب برای تولیدات بیشتر

پیشنهادات بیشتر به مصرف کنندگان و تجار

محل مناسبی برای تبادل اطلاعات علمی، بازرگانی و تجاری.

از طرف دیگه نقش بسیار کلیدی و مهمی در رقابت شرکت‌های مختلف با همدیگر ایفا می‌کند و همین موضوع باعث میشه که تولیدکنندگان به نقاط ضعف تولیدات خودشان بیشتر پی ببرند و در رقابت با محصولات شرکت های رقیب، متوجه نواقص کار خود بشوند و در جهت رفع یا کمرنگ کردن آنها گام های موثر بردارند.

 

یکی از اهداف حضور در نمایشگاه،  توسعه صادرات غیرنفتی و دستیابی به بازارهای جهانی با هدف دستیابی به درآمدهای ارزی بیشتر و رهایی از وابستگی به درآمدهای ارزی حاصل از نفت خام، از طریق تشویق صنایع داخلی به تولید و صدور کالاها به دیگر کشورها هست. در این راستا نمایشگاه بین المللی به عنوان یکی از کانال‌های معرفی کالاهای تولیدی و انتقال فناوری در دنیا می توان نقش بسیار موثری در فرایند توسعه صادرات غیرنفتی کشور بردارند و یا ایفا کند. نمایشگاه ها یکی از ابزارهای مهم تبلیغات و بازاریابی امروز دنیا محسوب می‌شود و نقش بسیار مهمی در معرفی کالاها و خدمات و محصولات به ویژه محصولات استراتژیک هر کشور دارند و در نهایت در توسعه صادرات نقش کلیدی ایفا می‌کند.  بهره‌برداری اصولی و مدیریت شده از فرصت ایده‌آل نمایشگاه‌ها و رعایت نکات مهم و اصولی و عینی میتونه باعث ایجاد یک جهش عظیم در گسترش صادرات غیرنفتی کشور بشود و توسعه اقتصادی کشور و در نتیجه رهایی از اقتصاد تک محصولی به وجود بیاورد.

نمایشگاه‌ها به دلیل ایجاد ارتباط مستقیم بین عرضه کننده کالا و متقاضی و به ویژه مراوده رودرروی ها میتونه بهترین ابزار در مارکتینگ کالا های ایرانی و راهیابی آنها به بازارهای جهانی به حساب بیاد.

برگزاری و شرکت در نمایشگاههای بین المللی میتونه به تبادل اطلاعات فنی، بازرگانی و گسترش مبادلات تجاری، معرفی آخرین دستاوردهای علمی و صنعتی، گسترش همکاری های ملی و بین المللی و فراهم شدن تسهیلات رشد بخشهای مختلف اقتصادی معرفی کالاهای غیرنفتی در جهت رشد و توسعه صادرات اینک آنها کمک شایان توجهی

 

آشنا ساختن تولیدکنندگان با استانداردها و معیارهای بین‌المللی تولید و صدور کالا و همچنین ارتقای سطح کمی و کیفی تولیدات با رعایت قوانین و استانداردهای بین المللی و نیز آشنایی با آخرین تکنولوژی ها و دستاوردهای روز دنیا می تونه در پیشرفت علمی و صنعتی کشور نقش بسیار تعیین کننده روی همچنین شناساندن اجتماعی فرهنگی و هنری کشور به جهانیان در نمایش قدرت تولیدی کشور عزیزمون از مولفه‌های مهم اقتدار ملی کشور هستش و میتونه و علاوه بر برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی راهی برای خروج از انزوای سیاسی و مقابله با تحریم های اقتصادی به حساب بیار و حضور نمایندگان تندرو و مقامات رسمی کشورهای مختلف نقش مهمی رو توی این موضوع  ایفا می‌کند

اما ارزش حضور یک نمایشگاه رو نمیشه با ارزش قراردادهایی که در اون عقد میشه ارزیابی کرد بلکه یکی از مهمترین دستاوردهای هر نمایشگاه ارتباطات موثر ، گسترده و پایداری که در نمایشگاه ها شکل می گیرد و منجر به همکاری‌های گسترده و درازمدت میشه و نیز تفاهم و گفتگوی بین الملل و فرهنگ ها که علاوه بر کمک به رشد صادرات به رونق اقتصادی این کشور نیز کمک های زیادی خواهد

درآخر نمایشگاه های بین المللی به عنوان مکانی سازمان یافته به منظور افزایش تجارت برای استفاده بهتر از منابع ملی پیشرفت فنی، کاهش بیکاری، گسترش بازار با آن سوی مرزها و افزایش درآمدهای ارزی با نمایش محصولات و پیشرفت های جدید، توسعه بازار ، اخذ نمایندگی و فروش کالا،  تغییر باورها ، بازاریابی و شناسایی بازارهای هدف نقش کلیدی بسیار مهمی در رفاه اقتصادی ایفا می‌کند استفاده کنید.